Wywodząca się z dalekich Chin sztuka bonsai, polegająca na miniaturyzowaniu roślin poprzez specyficznie ukierunkowaną hodowlę, cieszy się niegasnącym, a nawet coraz to większym z każdym rokiem, zainteresowaniem. Jednym z najchętniej miniaturyzowanych gatunków w ogrodach naszego klimatu jest sosna.

Sosna bonsai – krótka charakterystyka

Decydując się na zaczęcie przygody z opieką nad drzewkami bonsai, zawsze należy pamiętać o tym, że są to po prostu (albo aż) miniaturowe odpowiedniki dużych drzew danego gatunku i mają one tożsame do nich wymagania i upodobania. W naszych ogrodach najczęściej możemy spotkać gatunki sosny formowanej w bonsai takie jak: sosna czarna, sosna pospolita, sosna wejmutka, sosna Thunberga czy kosodrzewina. Sosny ogólnie nie są roślinami wymagającymi, dlatego dobrze będą rozwijać się zarówno na podłożach żyznych i ubogich, kwaśnych i zasadowych czy piaszczystych i gliniastych. Powinniśmy zadbać jedynie o odpowiednie nasłonecznienie ( konkretnie chodzi tu o stanowisko słoneczne lub umiarkowanie słoneczne), które pozwoli na odpowiedni wzrost rośliny. Brak słońca może sprawić, że roślina będzie miała pożółkłe igły, które w końcu zacznie gubić. Sosny można łatwo formować w różne kształty, co przy odrobinie cierpliwości i wytrwałości pozwoli nam stworzyć i utrzymać orientalny, nieco bajkowy klimat w ogrodzie przez cały rok!

Podstawy pielęgnacji miniaturowych sosen

Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy posiadanie w swoim ogrodzie pięknie wyglądających sosen w formacie bonsai, wymaga wiele zachodu i zróżnicowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak już wyżej wspomniano, sosna bonsai nie jest wybredna jeśli chodzi o warunki siedliskowe, pamiętajmy jednak o tym, że sprawdzi się ona raczej w ogrodzie lub na tarasie – w domach czy mieszkaniach może być dla niej po prostu za ciepło. Za to świetnie poradzi sobie z mrozami, jeśli tylko zadbamy odpowiednio o jej płytkie systemy korzeniowe oraz ochronimy ją przed silnymi podmuchami wiatru.

Jak wygląda pielęgnacja sosny bonsai w cyklu rocznym?

Podlewanie powinno być umiarkowane – sosny nie lubią zbytnio podmokłych terenów, dlatego warto zapewnić korzeniom odpowiedni drenaż, na wypadek obfitych opadów. Jeśli chodzi o nawożenie, to młode, a także słabsze drzewka należy delikatnie nawozić przez cały okres wegetacyjny, a te dojrzalsze i bardziej okazałe sztuki potrzebują jedynie okazyjnego podsypania dedykowanym im granulatem. Drzewka najczęściej potrzebują przesadzania co dwa do pięciu lat, zależnie od stanu bryły korzeniowej, nie przesadzamy ich też na jesień, ale wiosną. Pamiętajmy o tym, że każda z naszych sosen bonsai może rozwijać się inaczej, więc pielęgnacja powinna być zawsze dopasowana do jej indywidualnych potrzeb.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Sosna Bonsai.

Comments are closed.

splanet4haiti.org Drewniano stalowy hoker w stylu loft https://amtm.pl/przelam-bariery-zimy-z-ogrzewaczem-gazowym/