Każda firma musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Niezależnie od tego, z jaką dokładnie branżą ma się do czynienia. W szczególności, jeżeli chodzi o poprowadzenie nowych projektów. Mogą one w całości opierać się na metodologii agile product delivery. Wiele osób, tą nowoczesną metodykę, zrodzoną na projektach mających swój początek w latach 90 tych, zaczyna wykorzystywać w realizowaniu kolejnych, szczególnie wymagających projektach.
Zalety metodologii Agile
Czy warto postawić na metodologię agile product delivery? Nie da się tak naprawdę odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jaką firmą ma się do czynienia oraz z jakim projektem. Odpowiedzi na to pytanie może udzielić firma 10Clouds, która zajmuje się m.in. stosowaniem takiej metodyki wobec swoich klientów.
Warto jednak omówić zalety takiej metody, aby zdać sobie sprawę z tego, z jak ważnym tematem ma się do czynienia. Mowa tutaj o:
-
- możliwości szybkiej realizacji,
- sprawnym koordynowaniu projektów,
- samodzielności, jeżeli chodzi o koordynację prac poszczególnych zespołów,
- dostosowanie projektu do potrzeb klientów, co umożliwia m.in. postawienie właściwych founding,
- możliwość sukcesywnego wdrożenia zmian, które opracowywanie są po research with the client,
- duże zaangażowanie wszystkich osób wchodzących w skład zespołu czuwającego nad danym projektem,
- możliwości ograniczenia kosztów, które powiązane są z ewentualnym wprowadzeniem zmian,
- bardzo dobry przepływ informacji, na co wpływ ma m.in. dostęp do dobrego oprogramowania,
- uzyskanie dofinansowania od inwestorów na wczesnym etapie, dzięki czemu możliwe będzie kontynuowanie prowadzonych działań.
Wady metody Agile
Każda rzecz ma swoje zalety. Jednak nie można zapomnieć także o tym, że ma się również do czynienia z wadami. W tym przypadku, jeżeli chodzi o metodę Agile, mowa o:
- braku możliwości zastosowania, jeżeli nie ma się do czynienia z elastycznym projektem,
- konieczność znalezienia takich osób, które są w stanie zaangażować się w całości,
- konieczność utrzymania niskiego poziomu rotacji pracowników.
Trzeba przyznać, że wad jest na tyle mało, iż bilans zdecydowanie jest na plus. Z dobrym wsparciem i nadzorowaniem, getting founding, jak również kolejne etapy, nie będą sprawiać tak dużych problemów. Trzeba jednak dobrze przemyśleć wdrożenie rozwiązania, aby móc w pełni czerpać z możliwości, które da się osiągnąć. Tym bardziej że częste zmiany w zespole faktycznie są w stanie opóźnić wykonywanie poszczególnych zadań.
Comments are closed.