Nowoczesne programy komputerowe to inwestycja, która może przełożyć się na szybszy rozwój firmy. Szczególnie widoczne jest to w gospodarce magazynowej. Zwiększanie się liczby zamówień powoduje potrzebę usprawnienia pracy magazynu. Można to osiągnąć dzięki systemowi WMS. Co trzeba wiedzieć o WMS? Sprawdźmy to.

Co to jest system WMS?

Warehouse Management System to w dosłownym tłumaczeniu system zarządzania magazynem. To od tej nazwy wziął się skrót WMS. Jest to jeden z programów komputerowych, który może być używany w firmie. Podstawą funkcjonowania większości firm jest system ERP. Różnica pomiędzy systemem ERP a WMS jest jednak zasadnicza.

System ERP ma charakter bardzo ogólny. Odnosi się do całości zasobów przedsiębiorstwa. Funkcjonalności dotyczące poszczególnych aspektów działalności dostępne są w postaci modułów. Moduł w systemie ERP może nie odpowiadać w pełni potrzebom gospodarki magazynowej w danym przedsiębiorstwie. Dedykowany system WMS Logistyka ma znacznie więcej specjalistycznych zastosowań.

Gdzie można wykorzystać system WMS?

System WMS znajduje zastosowanie w logistyce. Wpływa na jakość pracy w magazynie. Można go wykorzystać w magazynach o różnej wielkości. Sprawdzi się w nadzorze nad małymi powierzchniami i w dużych halach magazynowych.

Kiedy można zdecydować się na zainstalowanie systemu WMS w logistyce? Jest jeden podstawowy czynnik, na który należy zwrócić uwagę. To efektywność pracy magazyniera. Może ona spadać wraz z powiększeniem się powierzchni magazynowych. W takiej sytuacji spada poczucie dobrej orientacji w rozmieszczeniu poszczególnych elementów. WMS zmniejsza czas potrzebny do dotarcia do określonego towaru. Przez system WMS logistyka magazynowa jest znacznie bardziej efektywna.

Czy inwestycja w system WMS jest opłacalna?

Do prawidłowego działania systemu WMS nie jest wymagana duża inwestycja. Praca w większości systemów odbywa się na tradycyjnych przeglądarkach internetowych. Koszt wdrożenia oprogramowania WMS w przedsiębiorstwie nie jest wygórowany i sprowadza się do zapewnienia serwera, który będzie bazą całego systemu.

Co można zyskać? System WMS zmniejsza ryzyko popełnienia błędu podczas przyjęcia i wydania towaru. Każdy błąd ma swoje negatywne konsekwencje finansowe. Zastosowanie WMS zmniejsza więc wydatki związane z naprawą popełnianych błędów. Oprogramowanie WMS ułatwia orientację w rozmieszczeniu towarów w magazynie i skraca średni czas dotarcia do towaru. Stosunkowo niewielki wydatek może przełożyć się na duże oszczędności w przyszłości.

Więcej informacji znajdziesz na stronie system wms opis.

Comments are closed.