Rozwód jest ogromnym stresem i rewolucją w życiu nie tylko rozstających się małżonków, ale również dziecka. Jedną z najważniejszych kwestii poruszanych podczas rozprawy rozwodowej jest opieka. W ostatnich latach coraz większa grupa rozstających się rodziców wnioskuje o opiekę naprzemienną. Na czym polega taki podział obowiązków? Jakie korzyści dla dziecka niesie ze sobą opieka naprzemienna? Sprawdź!

Opieka naprzemienna – najważniejsze informacje

Opieka naprzemienna zakłada równy podział opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że syn lub córka spędza połowę miesiąca u mamy, a połowę u taty. Dzięki stworzeniu dziecku dwóch domów możliwe jest podtrzymanie więzi rodzinnych, a każdy rodzic może mieć taki sam udział w procesie wychowawczym. Opieka naprzemienna ma sens tylko wtedy, jeśli  obojgu rodzicom przysługuje pełnia władzy rodzicielskiej.

Opieka naprzemienna a alimenty

Rodzice naprzemiennie opiekujący się dzieckiem mają ponosić równe koszty utrzymania. Oznacza to, że żadna ze stron nie jest obciążona obowiązkiem alimentacyjnym. Zgodnie z założeniami takiego podziału obowiązków, koszty zakupu rzeczy osobistych, wyżywienie, kupno pomocy naukowych, opłacenie prywatnych lekcji czy wizyt lekarskich mają być równo rozłożone pomiędzy obie strony.

Wątpliwości? Rozwiej je z prawnikiem!

Dla każdego rodzica priorytetem powinno być dobro dziecka. Nic więc dziwnego, że podjęcie decyzji o złożeniu wniosku o opiekę naprzemienną nie jest łatwe i rodzi wiele pytań. Zanim podejmiesz konkretne kroki, warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem. Adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym odpowie na wszystkie pytania i będzie nieocenionym wsparciem na wszystkich etapach postępowania.

Comments are closed.

imytolepiej.pl zobacz Wysoka osłonka na donice do salonu z drewna i metalu