Ubezpieczenie samochodu polisą OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Zgodnie z prawem wyłącznie ubezpieczone pojazdy mogą poruszać się po polskich drogach. Gdzie kupić ubezpieczenie OC? Ile kosztuje taka polisa? Czym grozi jazda bez ważnego ubezpieczenia?

Polisa ubezpieczeniowa – obowiązkowa i nieobowiązkowa

Na polskim rynku ubezpieczeń możliwy jest zakup zarówno polis obowiązkowych, jak i nieobowiązkowych. Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, którą muszą posiadać wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych. Polisa OC sprawdzana jest podczas każdej kontroli drogowej, a jej brak skutkować może poważnymi karami finansowymi. Polisa odpowiedzialności cywilnej w założeniu chroni interesy innych użytkowników drogi. W razie kolizji czy wypadku to z polisy sprawcy opłacane są podstawowe szkody. Brak polisy sprawia, że uszkodzenia będą finansowane bezpośrednio z portfela sprawcy. Na polskim rynku możliwe jest zakupienie dodatkowych polis, które swoim działaniem obejmą bezpośrednio samochód ubezpieczonego. Autocasco to jedna z propozycji – jest to polisa, która chroni przed skutkami uszkodzenia, kradzieży czy całkowitej szkody.

Ile kosztuje polisa OC?

Okazuje się, że ubezpieczenie OC nie ma stałej ceny. Wysokość składki ustalana jest na podstawie wielu zmiennych. Bierze się pod uwagę m.in. wiek posiadacza pojazdu oraz uzbierane przez niego zniżki, ale też wiek, markę oraz pojemność silnika. Na wysokość składki ma wpływ również miejsce rejestracji pojazdu. Z najwyższymi składkami OC muszą liczyć się młodzi kierowcy – brak doświadczenia oraz brawura w ich przypadku są jednymi z najwyższych czynników ryzyka, które analizują agencje ubezpieczeniowe. Cena polisy OC wzrasta, jeśli w poprzednim roku byliśmy sprawcami kolizji czy wypadku.

Comments are closed.