Zakup polisy OC, pomimo, że jest planowanym wydatkiem, może być obciążający dla domowego budżetu. Problemem jest też zakup OC dla młodego kierowcy – składki dla niedoświadczonego adepta prowadzenia samochodu mogą być naprawdę wysokie. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się ubezpieczenie OC na raty. W jaki sposób uzyskać takie ubezpieczenie? Czy działa tak samo jak klasyczne polisy opłacane na dwanaście miesięcy z góry?

Jak działa ubezpieczenie OC na raty?

Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego – nie ma tu wyjątków. Okazuje się jednak, że czasami cena polisy jest tak wysoka, że wiele osób nie może pozwolić sobie na jednorazowy wydatek tego typu. Czy musimy rezygnować z jazdy samochodem? Niekoniecznie – warto zainteresować się tematem, jakim jest ubezpieczenie OC na raty. Standardowe ubezpieczenia OC zawierane są na okres 12 miesięcy, istnieje też możliwość zakupu ubezpieczenia OC krótkoterminowego, jednak ta opcja zarezerwowana jest dla konkretnych typów kierowców. Ubezpieczenie OC na raty to opcja, która może okazać się przydatna, kiedy nie mamy możliwości lub nie chcemy zapłacić pełnej kwoty z góry. W tym przypadku ochrona ubezpieczeniowa zaczyna działać w momencie uiszczenia pierwszej raty składki. Jeśli umowa ubezpieczeniowa zostanie podpisana, jednak nie wpłacimy ani jednej składki – wtedy ochrona polisy nie działa.

Ubezpieczenie OC na raty to ryzyko dla ubezpieczyciela

Dlaczego ubezpieczenie OC na raty nie jest stosowane i oferowane przez wszystkich ubezpieczycieli? Otóż ten rodzaj polisy niesie spore ryzyko dla ubezpieczyciela. Zgodnie z umową ochrona ubezpieczeniowa trwa od pierwszego dnia podpisania umowy i opłacenia pierwszej składki. Nawet jeśli kolejne składki nie są opłacane, to ochrona ubezpieczeniowa dalej działa. W przypadku kolizji ubezpieczyciel musi pokryć koszty szkód, będzie jednak się później domagał od klienta zwrotu wypłaconych na poczet szkody pieniędzy.

Comments are closed.